Kovový dílenský nábytek

Kovový dílenský stůl jako střed vesmíru

Pokud nechceme soupeřit se svěrákem přidělaným na starém rozviklaném kuchyňském stole, nemusíme zoufat. Buď si dílenský nábytek vyrobíme sami, oslovíme truhláře či se obrátíme na výrobce. Ti nám v současné nabízejí dílenské stoly, dílenské ponky a další vybavení dílny. V tomto článku nahlédneme pod pokličku výběru vybavení řemeslné dílny a poradíme vám, jak správně vybrat základní dílenský nábytek.

Dílenský stůl je skutečným srdcem každé kutilské dílny. Kvalitní stůl či dílenský ponk je položka, na které bychom rozhodně neměli šetřit.

Dílenské stoly se prodávají v mnoha verzích. Lze doporučit například kovový stůl, u kterého lze výškově nastavit nohy, to ocení především naše záda. Nemusíme však vybírat pouze celokovové stoly. V nabídce jsou i stoly plastové, ocelové či dřevěné. Pokud si nevybereme celokovový dílenský stůl, tak je vhodné si dát pozor na výběr kvalitní desky. Ta by měla být masivní, například z tvrdého dřeva s vodě-odolnou úpravou. V případě výběru kovové desky je z hlediska celkové stability stolu lepší si připlatit a pořídit si těžší desku ze silnějšího plechu. Součástí stolu mohou být také elektrokanály či rozvody vzduchu.

Je třeba se zamyslet nad tím, k čemu budeme náš dílenský stůl používat a podle toho vybrat jeho velikost. Vždy je třeba mít dostatek prostoru k práci a také odkládací plochu pro nástroje, které budeme používat nejčastěji.

Pořádek dělá přátele

Většina výrobců nyní nabízí různé modifikace, dílenský ponk vhodně doplní menší kovová skříň, vysouvací šuplíky či jiné odkladové plochy.

Pokud však potřebujeme uskladnit větší nářadí, budeme potřebovat více úložných prostorů. Pro uložení nástrojů dobře poslouží prostorná kovová skříň. Jako alternativu můžeme využít plastové provedení. Oba typy skříní jsou nabízeny v mnoha verzích. Chceme-li uskladňovat těžší nářadí, je třeba vybírat kovové skříně s větší nosností. Můžeme zvolit různé typy vnitřního uspořádání.

Výrobci nabízí police, zásuvky, plastové či železné regály nebo úchyty. dílenský nábytek by měl být odolný a v případě nemožnosti zamknout místnost také uzamykatelný. Nepodcenění výběru komponent naší dílny nás jistě přiblíží k vytvoření vysněného prostoru, kde se potkává bezpečí, kreativita a radost z tvoření.